Bownova terapija je edinstvena neinvazivna manualna terapija, ki učinkuje na vsa porušena ravnovesja v telesu in sicer fizična, biokemična, psihološka ali čustvena.
Projekt "Posodobitev obravnave mišično-skeletnih bolečin na primarni ravni (MiSk-Bol)"
Zdravstveni dom Slovenj Gradec bil uspešen na razpisu za projekt "Posodobitev obravnave mišično-skeletnih bolečin na primarni ravni (MiSk-Bol)", katerega cilj je izboljšati kakovost in dostopnost obravnave akutne in kronične mišično-skeletne bolečine.
Mišično-skeletna obolenja in psihosocialna tveganja so glavni vzroki dolgotrajne odsotnosti z dela v Sloveniji. Naš cilj je izboljšati dostopnost in kakovost obravnave teh bolečin na primarni ravni, s čimer želimo preprečiti prehod akutnih bolečin v kronične oblike.
Projekt poteka v šestih zdravstvenih domovih, vključno z Zdravstvenim domom Slovenj Gradec. Ciljna populacija so odrasle osebe s poudarkom na delovno aktivni populaciji, pri katerih se je pojavila akutna bolečina v hrbtu ali kronična mišično-skeletna bolečina. Pacienti bodo po pregledu v ambulanti družinske medicine napoteni na specialno fizioterapijo ali v center za krepitev zdravja na obravnavno za akutno bolečino v hrbtu ali multidisciplinarno obravnavo za kronično bolečino. Z delavnico na področju primarne preventive pa se bo naslavljalo delovno aktivno populacijo, pri kateri se zaradi življenjskega sloga in delovnih obremenitev kaže tveganje za razvoj kostno-mišičnih obolenj.
Namen projekta
Namen projekta je vpeljati strokovne in organizacijske spremembe za povečanje kakovosti in dostopnosti obravnave za zmanjševanje in preprečevanje bolečine v hrbtu na primarni ravni ter jo dopolniti s pristopi za obravnavo kronične razširjene ne-rakave bolečine, ki se trenutno uporabljajo v okviru Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Republike Slovenije Soča.
Cilji projekta:
• izboljšanje zdravstvene obravnave oseb z mišično-skeletno bolečino, kar vključuje izboljšanje dostopnosti do ustrezne zdravstvene obravnave in izboljšanje njene učinkovitosti;
• izboljšanje preprečevanja mišično-skeletne bolečine in zmanjšanje števila ponavljajočih in dolgotrajnih epizod;
• evalvacija obravnave oseb z mišično-skeletno bolečino,
• predlog sistemske umestitve obravnave oseb z mišično-skeletno bolečino v redne aktivnosti izvajalcev na primarni ravni.
Dodana vrednost
Hitrejša, ustreznejša in dostopnejša obravnava oseb z akutno bolečino v hrbtu in kronično ne-rakavo mišično skeletno bolečino. V sklopu projekta bodo dodatna znanja s področja obravnave akutne bolečine in kronične mišično-skeletne bolečine prejeli izvajalci obravnav v izbranih pilotnih okoljih (v centrih za krepitev zdravja, timi ambulant družinske medicine, fizioterapevti s specialnimi znanji, specialisti medicine dela, prometa in športa). Pridobljena znanja je moč prenesti tudi na ostale uporabnike, ki se udeležujejo delavnic v Centrih za krepitev zdravja. Uporabniki bodo po zaključku obravnave v zdravstvenem sistemu v sklopu projekta imeli na voljo strokovno podporo v lokalnem okolju.
Kontakt
Za več informacij o projektu nas lahko kontaktirate na msb@zd-sg.si.

Prosimo, da se na nujno medicinsko pomoč in dežurno službo obračate samo v nujnih primerih in v primeru klica navedete najnujnejše podatke:
- kaj se je zgodilo,
- točen naslov dogodka s kratkim opisom poti,
- število poškodovanih ali obolelih,
- kdo in od kod kliče.